Choď na obsah Choď na menu
 

Kvitnúce klenoty Strážova ...

22. 6. 2011

 

     Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy, svojim rozpoložením, množstvom vápencových skál, hlbokých dolín, lúk či  lesostepných oblastí poskytuje ideálne možnosti pre rast vzácnych druhov rastlín a orchideí. V predposledný májový deň tohto roku som sa aj ja spolu s botaničkou z CHKO Strážovské vrchy Mgr. Jankou Smatanovou vydal na výpravu za orchideami Strážova. V podstate  sme už začali na lúkach hneď nad obcou Zliechov (pre šťastie ešte neboli pokosené). Vo vysokej tráve miestami s charakteristickým močaristým podkladom sa skrývali Vstavačovec májový Dactylorhiza majalis, Vstavač mužský Orchis mascula a  v tieni borovicového lesa Vemenník dvojlistý Platanthera bifolia

 

Obrázok Obrázok         Obrázok 

 

 

 

 

 

 

 

 Obrázok

      Jedným z najvzácnejších klenotov Strážovských vrchov je ( aspoň pre mňa ) Črievičník papučkový  Cypripedium calceolus, ktorý sme zastihli v poslednej chvíli. Už odkvital posledný jedinec, no bol som rád že sme ho aspoň videli kvitnúť. 

 

 

 Obrázok

 

 

   Vrchol Strážova (1213 m n.m.) sa nachádza v pásme NPR Strážov, ktorá bola vyhlásená v roku 1981 (platí tu najvyšší 5.stupeň ochrany) Tak isto sa tu nachádza množstvo prekrásnych a zaujimavých rastlín ako napr. Horec Clusiov Gentiana clusii,Lomikameň metlinatý Saxifraga paniculata , Veronica narcisokvetá Anemone narcissiflora, Silenka červená Silene dioica.

ObrázokObrázokObrázok                                                                 

 

 

      Na záver dňa sme zo Strážova zostúpili do jeho hlbokých dolín, pokrytých malými lúkami. Lúče slnka do týchto dolín preniknú len na niekoľko hodín denne. A práve  tu sa schované medzi steblami trávy nachádzajú pomerne dosť nízke Hmyzovníky. V tomto čase práve kvitli Hmyzovník Holubyho Ophrys Holubyana , Hmyzovník Muchovitý Ophrys insectifera.

Obrázok ObrázokObrázok       Obrázok